Co to jest klej poliuretanowy?

Często może się zdarzyć, że w domu zaskakuje nas niespodziewana usterka. Może się też zdarzyć tak, że nasz dom, plac zabaw, czy nawierzchnie poliuretanowe, bardzo chętnie dostosowalibyśmy do swoich, często wygórowanych, oczekiwań. Bardzo często w takim wypadku naszą ostatnią deską ratunku może zostać klej poliuretanowy.
Kleje możemy podzielić na wiele podgrup, ale na pewno najważniejszy z nich jest podział na kleje oparte na jednym bądź dwóch składników. W zależności od naszych oczekiwań profesjonalne wykorzystanie jednej z tych grup umożliwi wymierne i szybkie rezultaty w domowym zaciszu lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu.

Woodfix D3 firmy Den Braven
Różnica wynika z praktyki. Kleje poliuretanowe oparte na jednym składniku, to kleje przeznaczone do zastosowania od razu. Kiedy zniszczymy elementy wyposażenia, dodatków, czy umeblowania – warto skorzystać z ich pomocy. Mogą być również pomocne w przypadku wygłuszania i uszczelniania, np. garażu lub piwnicy na pomieszczenie dźwiękoszczelne. Każdy z nas może umieścić płyty i elementy zrobione z naturalnych tworzyw, używając kleju poliuretanowego. Z pewnością zamontujemy też wełnę mineralną czy fragmenty blachy dachowej. Naturalnie to tylko niektóre z sposobów użycia kleju.

Kolejna grupa klejów odnosi się do zastosowań bardzo wytrzymałych i stosowanych w przemyśle a także nawierzchni sportowych czy placów zabaw, gdzie nie liczy się czas, a profesjonalizm i pewność zastosowania. Dwuskładnikowy klej poliuretanowy to mix polioli i izocjanian, które zapewniają trwałość wykonania i wiązania. Dzięki takiej mieszance prostsze wydaje się trwałe montowanie szyb w samochodach pancernych, czy stosowane w przemyśle sklejanie klejem poliuretanowym powierzchni wielkoformatowych, nawet bez użycia specjalistycznych pras.


Więcej artykułów

Sprawdzone pomysły na umeblowanie swojego mieszkania

Wszyscy chcemy żyć w odpowiednio urządzonych wnętrzach. Jedynie właściwie poukładana przestrzeń pozwoli nam dobrze spędzać czas we własnych czterech ścianach. Praktyczne spożytkowane powierzchnie mogą nam pomóc utrzymać w mieszkaniu porządek. Powinniśmy się postarać, by każdy element w naszym mieszkaniu miał swoje miejsce. Jedynie w ten sposób uchronimy się przed chaosem. Wszystko to jest takie oczywiste, ale gruncie rzeczy czasem ciężko wprowadzić te porady w życie. Ktoś, kto ma już za sobą wykańczanie wnętrz, doskonale wie o tym, że aranżacja wnętrz to wcale nie taka banalna kwestia.
1 2